مشاوره كودك

مشاوره كودك چيست

مشاوره كودك در مقايسه با بزرگسالان احتياج به وقت ، توجه و دقت بيشتري است. اگر قرار باشد كه براي همه گروههاي سني از يك روش و متد مشاوره اي استفاده كنيم قطعه به حواب نخواهيم رسيد و كودك نيز با ما ارتباط برقرار نخواهد كرد در تنيجه حس اعتماد در او ايجاد نميشود و درد و دل ها و مشكلات خود را براي ما بازگو نخواهد كرد.

يك مشاوران كودك بايد به او اين اجازه را بدهد تا به صورت راحت و آزادانه درباره ي رازها و هرآنچه او را آزار ميدهد سخن بگويد . در كنار مشاوره كلامي از روش هاي مفيد ديگري نظير بازي درماني،بازي با گل رس ، رسم اشكال هنري متنوع و پرسيدن نظر كودك و تست هاي روان شناسي متناسب با سن كودك نيز استفاده كند.

 

لزوم مشاوره با مشاور كودك :

كودكي دوران شكل گيري شخصيت انسان است ؛ و آگاهي پدر و مادر از روش هاي صحيح و به روز تربيت و آموزش كودك ؛ در برخورد و رفتار مناسب با كودكشان تاثير به سزايي دارد. والدين علاوه بر تامين و فراهم كردن شرايط رفاهي مناسب ، بايد روش هاي صحيح تربيت ، تنبيه ، تشويق ، آموزش و … را براي شكل گيري شخصيت به كار گيرند. از آنجايي كه روانشناسي كودك و پيچيدگي هاي مربوط به آن ، تخصصي ، ضروري و حساس است ، لزوم مشاوره كودك مشخص مي‌شود.

 

مشاوره كودك در چه زمينه هايي انجام مي شود ؟

مراجعان موضوعات و مشكلات متفاوتي در مورد كودكان خود بيان مي كنند كه گاه دليل اصلي آن مشكل از نظر پدر و مادر پنهان است و نياز به ريشه يابي توسط مشاور كودك دارد ؛ ولي به صورت كلي مشكلات مربوط به كودكان موارد زير است :

 

اصرار بر خواسته خود

بيش فعالي

پرخاشگري

سوالات جنسي كودكان

دروغ گويي

زور گويي در محيط خانواده يا مدرسه

ترس

گريه و لجبازي

عدم تمركز

خجالتي بودن

استرس و اضطراب

مشكلات ارتباطي با سايرين

و ساير موارد

چرا مشاوره تلفني كودك ؟

مشكلات پيدا كردن مشاوره كودك متخصص و با تجربه ، مشغله هاي كاري والدين ، صرف وقت ، صرف هزينه زياد ، اتلاف وقت و انرژي در مسير رفت و آمد و … باعث شده است كه بسياري از والدين از كمك و همراهي متخصصين مشاوره كودك بهره مند نشوند ؛ درحاليكه مركز مشاوره تخصصي تلفني سراي مشاور با مجوز «سازمان نظام روانشناسي و مشاوره جمهوري اسلامي ايران» ، با همراهي مشاورين و متخصصين با تجربه روانشناسي كودك افتخار دارد كه تاكنون توانسته پاسخگوي سوالات و رفع مشكلات هم‌وطنان از طريق مشاوره تلفني باشد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۲۲:۳۵ توسط:مشاوره كودك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :